مکان فعلی :

اخبار برگزیده :
حقوق شهروندی برگرفته از آموزه های دینی است
۱۳۹۵/۱۰/۱۶

معاون برنامه ریزی و اقتصادی فرماندار جیرفت :

حقوق شهروندی برگرفته از آموزه های دینی است

معاون برنامه ریزی و اقتصادی فرماندار جیرفت گفت: منشور حقوق شهروندی برگرفته از آموزه های دینی است بنابراین احترام به این منشور احترام به آموزه های دینی می باشد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری جیرفت، میثم ابوسعیدی روز چهارشنبه در جلسه کارگروه صیانت از حقوق شهروندی افزود: در روایات متعدد به‌ ویژه در نهج‌البلاغه مباحث ارزشمندی در خصوص رعایت حقوق شهروندی ذکر شده است که می‌توان با مراجعه به این کتاب مقدس از مفاهیم کاربردی آن استفاده کرد.

وی عنوان کرد: حقوق شهروندی جدا از قانون نیست و برگرفته از قانون اساسی ما می باشد، به گونه ای که از همان مقدمه قانون اساسی بازیابی هویت اصلی و حقوقی انسانی را از اهداف برجسته و اساسی نظام اسلامی برشمرده است.
وی اظهار کرد: یکی از نقاط مثبت این منشور آن است که بسیاری از حقوق شهروندی در زمینه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی که قریب به 70 سال گذشته در اسناد بین المللی منعکس شده و بسیاری از آنها مغفول مانده را مورد بازخوانی قرار داده است
معاون فرماندار جیرفت گفت: مولفه های حقوق شهروندی ازحقوق اساسی و پایه هر یک از شهروندان است و آگاه شدن مردم از آنها از موضوعات مهمی است که باید به تبع این منشور انفاق بیفتد.
وی بر نقش رسانه ها در زمینه سازی توسعه فرهنگی تاکید کرد و افزود: رسانه ها در احیاء حقوق شهروندی و ترویج آن در جامعه نقشی اساسی را ایفا می کنند و این مجموعه فرهنگی مهم می تواند در آگاه سازی جامعه نقش بی بدیلی را داشته باشد.
ابوسعیدی خاطرنشان کرد: این آگاه سازی نه تنها بر عهده رسانه هاست بلکه دستگاه های متولی هم باید در این زمینه نهایت تلاش خود را انجام دهند.
وی اظهار کرد: همه باید به این نکته توجه کنیم که حقوق شهروندی نقشی دو لبه را ایفا می کند، اگر این حقوق مطابق میل مردم باشند از آن حمایت و اگر برخلاف نظر مردم باشد با آن مخالفت می کنند.
وی افزود: تمامی دستگاه های دولتی بایستی منشور حقوق شهروندی خود را برای جامعه هدف خود تعریف و مشخص کنند که آموزش و پرورش و دانشگاه ها می توانند در انجام این حقوق پیش قدم باشند.
معاون فرماندار جیرفت گفت: روشن شدن حقوق مردم باعث افزایش روحیه مطالبه گری و این روحیه باعث توسعه جامعه می شود.
وی اضافه کرد: آشنایی شهروندان با حقوق خود در افزایش مشارکت های عمومی، حل مشکلات اجتماعی، فرهنگی و کاهش آسیب های اجتماعی موثر است.
وی عنوان کرد: نباید به مباحث تئوری تاکید زیادی کرد بلکه بایستی این منشور را به صورت کاربردی عملیاتی کنیم که برگزاری کرسی های آزاداندیشی از موارد خوب در زمینه تجربی و کاربردی کردن حقوق شهروندی در بطن جامعه و دانشگاه هاست.
ابوسعیدی به اهمیت تعاملات درون سازمانی و برون سازمانی در توسعه حقوق شهروندی تاکید کرد و گفت: بایستی بین سازمان ها و دستگاه ها تعامل بیشتری در این زمینه صورت گیرد و برای پیشرفت این حقوق بایستی ابتدا از خودمان شروع کنیم.
منشور حقوق شهروندی مشتمل بر 120 ماده است که دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری 29 آذر امسال در همایش قانون اساسی و حقوق ملت از آن رونمایی و در بیانیه ای دستگاه های اجرایی را مکلف به اجرای آن کرد.

 


منبع : روابط عمومی فرمانداری جیرفت
بازدید : ۷۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲